Inspirace cihlou

Duch historie v moderním pojetí

Místo řeznictví s chlívky a stodoly stojí uprostřed Kozolup, vesnice u Vysokého Újezdu, prostorný cihlový rodinný dům a menší domek s bazénem a saunou. Cihlové stěny připomínají Anglii a kamenná zídka zase evokuje styl francouzské Provence. A přesto do tradiční české vesnice padne jako ulitý. Račte vstoupit!

Původní myšlenkou bylo vytvořit místo pro život i pravý odpočinek… místo, které bude moderní, ale nijak nenaruší ráz vesnice. A tak se z pohledu na chátrající starousedlost, kterou dnešní majitelé míjeli dnes a denně, jednoho dne zrodila myšlenka, že právě toto místo by mohlo splňovat všechna očekávání. Starému domu z konce 19. století, ve kterém bylo řeznictví, a který byl obklopen chlívky, postupem času začala opadávat omítka a objevovat kameny. A to byl impulz k tomu, začít si zde plnit své sny!

„Díky tomu, že dům postupně chřadnul, získával své kouzlo a odhalené kameny nám začaly připomínat domy v Anglii. Oslovili jsme tedy architekta Františka Prajera, který pro nás již nějaké domy navrhoval. Ve svých návrzích myslel nejen na funkčnost, ale i na to, aby dům ideálně zapadl do krajiny a okolní výstavby, což pro nás bylo důležité,“ popisují začátky stavby její majitelé, manželé Lenka a Karel Doleželovi.

Ze všeho nejdříve ale bylo potřeba prosekat se přes zahradní porost k původním stavbám! „Jako první jsme tedy pokáceli staré stromy – jabloně, moruše, šeříky, kterých tu bylo tolik, že bylo těžké prodrat se jimi k domu! Chtěli jsme jich co nejvíce ponechat, ale vzhledem k jejich stavu to nebylo možné,“ dodává paní Lenka.

Odradit se nenechali ani nahromaděnými předměty rozličného využití uvnitř domu, anebo sklepem, do kterého přes zimu nateklo a následně namrzlo, takže z něj vzniklo kluziště. „Naším cílem bylo z původní usedlosti zachovat alespoň stěny domu a část stodoly. Ale budovy byly v havarijním stavu, a tak jsme zachránili jen dva kamenné sklepy,“ popisuje paní Lenka.

Minulost i současnost

Usedlost je tvořena hlavním obytným domem, vedlejším domkem s bazénem a saunou a garáží. Z původního záměru obložit celý dům lícovými cihlami, sice sešlo, samotný dům to ale oživilo. „Máme lícové cihly velmi rádi, obložili jsme si jimi i náš první dům. Pan architekt ale navrhl na části domu s plochou střechou fasádní omítku. Přes mé původní průpovídky to dopadlo nad očekávání dobře,“ přibližuje paní Lenka.

Všechny stavby jsou tak laděny do šedo-cihlových tónů, které propojují rustikální styl s tím moderním, který vhodně doplňuje střecha a dřevěná okna a dveře v šedé barvě. „Do obou domů jsme zvolili dřevěná okna VEKRA s trojskly. Dřevo hlavně proto, že je to přírodní materiál, který máme rádi a který souzní s myšlenkou, kterou jsme domu a zahradě chtěli vtisknout. Máme s ním dobré zkušenosti, a navíc jsme se v celém domě snažili vyhnout nepřírodním materiálům,“ říká pan Karel.

Vzhledem k tomu, že majitelé s VEKROU už spolupracovali při stavbě jejich prvního domu, pořídili si od nich také venkovní žaluzie a interiérové dveře. „Vnitřní místnosti jsme vesměs vybavili bílými dveřmi Simple s 3D efektem v klasické variantě a ve variantě posuvu do pouzdra a pouze chodbu oddělují od předsíně a od kuchyně celoskleněné posuvné dveře,“ dodává pan Karel.

Hlavně nohy v teple

Vytápění domu dalo chvíli přemýšlení, ale nakonec majitelé zvolili topnou fólii. „Když jsme přemýšleli nad tím, čím budeme v domě topit, napadlo nás nejdříve tepelné čerpadlo, se kterým máme již dlouholeté zkušenosti. Měli jsme obavy z pořizovací ceny, nákladů na servis a obecně jsme nechtěli mít rozvody vody v podlaze. Zvětšoval by se tak zabraný prostor v technické místnosti, finančně by to bylo náročnější. Z důvodu umístění jednotek a zachování kýženého klidu v okolí domu jsme tedy hledali alternativní zdroj a narazili na topné fólie Heatflow od společnosti Efektivní dům,“ líčí výběr topení pan Karel.

„Jde o velmi odolnou fólii, která je složena z uhlíkové tkaniny. Rozvádí teplo po celé ploše, je přesně regulovatelná a nevyžaduje žádný servis. Do betonu, na podlahovou izolaci, se tedy položí pásy folie, které celou plochu akumulační vrstvy rovnoměrně nahřejí. Výhodou je nízká spotřeba vyplývající z přesné regulace a topné plochy a také skutečnost, že se dá při jakémkoliv poškození snadno opravit. Nepotřebujete žádný další zdroj, fólie je napojena přímo na síť z domovního rozvaděče. Regulovat můžete pomocí aplikace nebo jednoduchými termostaty v každé místnosti, jako je tomu v tomto domě,“ doplňuje Pavel Dědouch, specialista ze společnosti Efektivní dům.

Šalvějová kuchyně

Srdcem celého domu je prostorná kuchyň s jídelnou a obývacím prostorem čítající plochu více než 70 m2. „Chtěli jsme mít prostory vzdušné a prosvětlené, což se nám díky sestavě velkých rohových oken povedlo. Má vysněná šalvějová kuchyň s varnou deskou na ostrůvku dodává kuchaři pocit, že ač je momentálně v kuchyni, je s celou rodinou současně i v jídelně a obýváku,“ popisuje paní Lenka.

„Zastřešení terasy se nám povedlo, realizace přitom rozhodně nebyla jednoduchá. Přijel hotový rám se stíněním, který se umisťoval čtyřmi zvedáky za asistence šesti lidí. Zastřešení je hliníkové, se zabudovaným regulovatelným osvětlením, a zrealizované tak, aby v zimě snadno udrželo i sněhovou vrstvu,“ popisuje zastřešení terasy pan Karel, a dále pokračuje: „Terasa se dá tím pádem využívat jak v létě za slunce či za deště, tak i v zimě. Přitápět lze lokálním plynovým topením – cylindry – nebo infra topidly. Zároveň je ze zastřešení stažená dešťová voda i do nádrže pro závlahu travnaté plochy. Z mého pohledu největší výhodou pohyblivá střecha, která se dá částečně nebo zcela otevřít.“

Jdeme dál…

Vrátíme-li se zpět do přízemí domu, naproti vchodu do kuchyně, vede chodba ohraničená z jedné strany bílou a z druhé šedou zdí. Po levé straně je ložnice s rohovým oknem s výhledem do zahrady. Místnosti dominuje masivní manželská postel a černá komoda. „Pojali jsme ložnici, ale i další pokoje tak, aby byla světlá a laděná do přírodních materiálů, aby nic nebilo do očí a nevyčnívalo,“ říká paní Lenka.

Na protější straně chodby se pak nachází prostorná světlá koupelna s walk-in sprchovým koutem, vanou a toaletou. „Výběru dlažby a obkladů do koupelen jsme věnovali opravdu hodně času. Nakonec jsme je vybrali během pár minut úplně jinde, než jsme původně zamýšleli. Ale to už tak prostě bývá… stále si říkáte, že to není ono, a pak to sedne, ani nevíte, jak,“ dodává paní Lenka.

Točité schody

Přízemí je s prvním patrem propojeno točitým kovovým schodištěm v černé barvě. „Dům měl mít zprvu pouze přízemí. Jeho venkovní vzhled by zůstal beze změny, ale v projektu byl zakreslen prostup na ‚půdu‘ v případě, že bychom někdy v budoucnu chtěli podkroví dořešit. Nakonec jsme ale na budoucnost nečekali a rozhodli se podkroví využít už během stavby. Vše se tedy dokreslilo. Jen při realizaci jsme si neuvědomili velikost prostupu a následně pak řešili kulaté, pouhých 160 cm široké schodiště,“ popisuje patálie pro plánování průchodu do podkroví paní Lenka.

„Dlouhou dobu jsme hledali řešení, až se nám objevilo přímo pod nosem. Zkušení zámečníci z vedlejšího zemědělského družstva nám vymysleli, vyrobili a namontovali pohodlné kovové schodiště, které se odspoda nahoru zužuje.“

Této atypičnosti si však při stoupání do vzdušného atria s vysokým stropem v prvním patře ani nevšimnete. Samotný prostor nad schody je tvořen jako odpočívárna s televizí a pohovkami. Atmosféru venkovské chalupy místu dodávají přiznané trámy. V podkroví se nachází pokoj pro hosty a druhá ložnice. Na podlahách jsou v pokojích koberce, opět laděné do přírodních zemitých tónů. Pro hosty je v podkroví k dispozici útulná koupelna se subtilním šestihranným obkladem světlého odstínu šedé. Umyvadlo pak stojí na dřevěné desce, rovněž vyrobené z krovů původního domu.

Dům v Kozolupech je důkazem toho, že bez zbytečných zásahů do přírody a s využitím recyklovaných stavebních prvků a přírodních materiálů lze vytvořit moderní bydlení s téměř neznatelným podtónem historie.

Technické údaje
Průběh realizace: 2017 – 2021
Užitná plocha: 305 m2 + 110 m2
Zastavěná plocha: 241 m2 + 125 m2
Konstrukce stavby: pálená cihla Wienerberger
Podlahy: dřevěné parkety, dlažba, koberec

FOTOGALERIE:

-red-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*